• sözlük yazarlarının çizimleri

  1939.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2193555/+

  şaşırtıcı bir şekilde, yine inktober'dan.*

  malzemeler: gioconda beyaz kömür kalem, beyaz gelly roll 0.8 & 0.5 mürekkepli kalemler, uni-ball air micro 0.8 ve blender olarak da bir adet kulak çubuğu*
  12 -1 ... 10610
 • insanın en huzurlu olduğu an

  97.
  - sokakta görüp çağırdığım bir kedinin kendini sevdirmek için yanaştığı an.
  - bir müzik ya da podcast açıp bir şeyler çizmek için elime kalemi aldığım an.
  - kışın giyilen kalın çorapları sene içerisinde ilk kez giydiğim an (kasım civarı oluyor genelde).
  - "üretken" geçirdiğime inandığım bir günün sonunda başımı yastığa koyduğum an.
  4 ... 10610
 • the batman

  15.
  yeni yayınlanan fragmanıyla tüyleri diken diken etmiştir.

  https://www.youtube.com/watch?v=AJmEaYsLYB8

  gece gece gaza getirip şöyle bi poster de yaptırmıştır ayrıca:

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2193162/+
  3 -1 ... 10610
 • ikinci üniversitede okumak istenilen bölümler

  112.
  mimarlık.

  üniversite değiştirmiş olmama rağmen iki seferde de cesaret edemedim. artık üçüncüye nasip olur umarım.*
  ... 10610
 • yalnızlığın insana kattığı şeyler

  118.
  çok mu bariz olacak bilemiyorum ama bir şeyleri tek başına yapabilme yetisi. sadece beceri anlamında söylemiyorum, gönlün razı olması açısından da güzel.

  mesela sinemaya tek başına gitmek, onun çıkışında tek başına bir yerde yemek yemek. dünyanın en normal şeyi benim için. anlam veremeyen, "acaba depresyonda falan mı" diye dedikodular döndürenler varmış. enteresan geliyor.

  bir kafeye, pub'a gidip tek başına oturup bir şeyler okumak/yazmak/çizmek başka bir örnek. bu tarz mekanlara cümbür cemaat (en az 2 kişi) gidilmesi gerekliliği var gibi ülkemizde. canın sıkıldı mı çık git arkadaşım. beni niye darlıyorsun "abi gel takılalım" diye.*

  her gün twitter'da otu boku normalleştiriyor "yargılayıcı" bi kitle. asıl bunu normalleştirin abi.

  yalnızlığı, kafa dinleme hürriyetini normalleştirin.
  6 ... 10610
 • karanfil sokak

  115.
  akşam belli bir saatten sonraki kaotik ambiyansını sevdiğim/özlediğim sokak.

  mansur yavaş'ın %100 desteklemediğim tek hareketi bu sokağı geceleri güvenli bir hale getirmesi oldu.*

  şaka bir yana, evet ne idüğü belirsiz tipler de geziniyordu ama genel çehreye bakınca çok canlı bir sokak haline geliyordu. kışın -15 derecede bile açılan pazarlar, bir taraflarda birinin yaktığı ateş etrafında ısınan esnaf, sakarya'da bi bardan çıktıktan sonra alkolün getirdiği acıkmayla ağız sulandıran kokoreç tezgahları... şimdi ne zaman gitsem birkaç polis ağabey geziniyor, herkes sessiz sakin yürüyor.

  ne lan bu, norveç mi burası...
  1 ... 10610
 • tüik verileri nereden alıyor sorunsalı

  9.
  enflasyon için konuşmak gerekirse, tüik'in sitesinde

  "Veri kaynakları: TÜFE ağırlıkları ve sepeti oluşturulurken kullanılan kaynaklar Hanehalkı bütçe anketi, kurumsal nüfus bireysel tüketim harcamaları, çıkış yapan yabancı ziyaretçiler ve idari kayıtlardan elde edilen harcama ve ciro bilgileri (cep telefonu-sabit telefon görüşme ücretleri, şans oyunları, sigortalar vb.) ve perakende ticaret sektöründe yer alan marketlerden sağlanan barkod (satış) verileridir."

  şeklinde cevaplandırılmış sorunsal.
  1 ... 10610
 • geceye bir fotoğraf bırak

  653.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2192112/+
  ... 10610
 • the father

  3.
  anthony hopkins'in nefis oyunculuğu ile hafızamda yer etmiş (ki bu performansını en iyi erkek oyuncu oscar'ı ile de taçlandırmıştı) Florian Zeller'in yönetmen koltuğunda oturduğu 2020 yapımı güzel film.

  klasik bir anlatı ile demans denen illetten muzdarip insanı acınası, bakıp bakıp iç geçirilesi bir obje gibi kenara koymak yerine onun gözünden hayatın nasıl ilerlediğini anlatmayı tercih etmeleri bana kalırsa muhteşem bir seçim olmuş. zaman kavramının anlamını nasıl yitirdiğini, yüzler birbirine karıştıkça insan ilişkilerinin nasıl koptuğunu, bu değişim karşısındaki çaresizliği... bu tatsız sürece dair tüm detayları olabildiğince net bir şekilde anlatmayı ama bunu yaparken de ana karakterin yürek burkan bazı anlara yetecek kadar bilinçli kalmasını sağlamışlar.

  tıpkı gerçek hayattaki gibi.

  hayatında demanstan muzdarip bir yakını olan insanların anlayabileceği gibi; zihinsel becerilerin kaybının kusursuz bir yolda yokuş aşağı inmediğini, bazı komik ve tatlı anlarda hala eski günlerin yad edilebileceği detayını kaçırmamışlar.

  sonuç olarak da böyle güzel oyunculuklarla bezeli, kalp kıran ama tuhaf bir şekilde huzur da veren, sıcacık bir film ortaya çıkmış.

  o kadar çok sevdim ki, kendi çapımda alternatif bir posterini de yaptım:

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2192111/+
  ... 10610
 • sözlük yazarlarının çizimleri

  1935.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2192110/+

  inktober 2021.

  çizim: siyah artline 0.1, 0.05 ve unipin 0.3 çizim kalemleri & beyaz gelly roll 0.8 kalem.

  renklendirme: photoshop.
  3 ... 10610
 • milgram deneyi

  47.
  bir öldürme isteğinden ziyade otoriteye koşulsuz itaatin şahsi sorumluluğu hafiflettiğini ve bunun rahatlığıyla insanların bir birey olmaktan çıkarak normal şartlar altında yapmaktan çekinecekleri şeyleri yapabileceği gerçeğini gösteren deney.
  5 ... 10610
 • squid game

  51.
  netflix'in en çok izlenen içeriği olma yolunda adım adım ilerleyen bir yapımın (belki çoktan başarmıştır) sadece türkiye'de abartıldığını düşünmek, "zaten bizim memlekette her şey abartılır" gibi genellemelerle desteklemeye çalışmak komik ama anlaşılır bir durum.

  bir yapımın objektif kalitesi ile popülerliği arasında "ters u" şeklinde bir grafik olur genelde. gerçekten kötü ve gerçekten iyi işler genel izleyici tarafından değerlendirmeye layık görülmez, hakkında çok konuşulmaz.

  ortalama/ortalamanın biraz üstü işler ise bazı faktörleri iyi kullanmayı başarırsa patlama yapar. izlediği şeyden beklentisi yüksek olan kitle de bu patlamayı "abartı" olarak görür, anlam veremez. yapımı kendisinden daha düşük bir beklentiyle izlemiş insanlarla arasındaki farkı ilan edebilmek için de kötülemeye, "o kadar da iyi değil aslında" demeye başlar.

  yapılmış en yaratıcı iş mi? değil. gelmiş geçmiş en sürükleyici dizi mi? değil. görebileceğiniz en iyi oyunculukları mı içeriyor? hayır. ancak akıcı, izlemesi ve verdiği mesajları algılaması kolay ve çarpıcı sahneler içeren bir dizi. tam olarak da bu yüzden bol bol hakkında konuşuluyor hatta "abartılıyor."

  dizi bu kadar meşhur olmasa, şu an "eh işte" diyen kitlenin kendini farklı (belki "üstün" daha doğru bi kelime) gördüğü grup da azalmış olacağı için büyük ihtimalle yorumları daha olumlu olurdu.

  insan psikolojisi ilginç bir şey. neyse.

  tanım: güzel bir dizi. en büyük rahatsızlığım vip'ler. ne kadar itici, ne iğrenç konuşan insanlar lan bunlar. kendi dilinde dublaj yapılmış gibi sahte, eğreti diyaloglar falan. kulağım ve (malum bi sahnede) gözüm kanadı.
  2 ... 10610
 • sözlük yazarlarının çizimleri

  1926.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2190593/+

  çizim: siyah artline 0.1, 0.05 ve 0.4 çizim kalemleri ve beyaz gelly roll 0.5 kalem.

  renklendirme: photoshop.

  not: başlığı son zamanlarda tek başıma "flood"ladığımı fark ettim ama sözlükte paylaşacak çok bir şeyim kalmadı, affedin.*
  6 -1 ... 10610
 • seviyeli bir sohbet icin mesaj atan yazar

  13.
  bu yazarın bir tık ötesi, sohbet için mesaj atmamasına rağmen karşılıklı yorumların ilgi çekmesi sonucu "lafın lafı" açtığı bir sohbete sebep olan yazardır. iyidir, hoştur.

  bir zamanlar sık sık karşılaştığım bir yazar tipi idi ama zamanla bu kitle de eridi gitti sanırım sözlüğe dair pek çok güzel şey gibi.
  -1 ... 10610
 • kutsi nin berbat sesi

  4.
  katıldığım önerme.

  sesi ile para kazanan bir insana doktorlar dizisinde dublaj yapılmasını zamanında aşağılayıcı bir hareket olarak düşünmüştüm ama zaman içinde mantıklı bir hamle olduğuna kanaat getirdim.
  3 ... 10610
 • sözlük yazarlarının itirafları

  165288.
  milyonlarca başka insanın da bunu yaptığına eminim ama bazen gitmek istemediğim birden fazla buluşma olduğunda birbirlerini bahane göstererek gitmiyorum.

  genellikle iki tanesi denk geldiğinde yapıyorum ama bir keresinde yoğun, covid-öncesi bir zamanda üç farklı yerden "bi görüşelim" daveti gelmişti ve üçgen şeklinde birbirlerini göstererek evde takılmıştım.

  her zaman bir asosyal değilim ama olduğum zaman epey özeniyorum.*
  2 ... 10610
 • mark zuckerberg in zall dan yardım istemesi

  5.
  (bkz: arkadaşlar düzeldi)
  3 ... 10610
 • sözlük yazarlarının çizimleri

  1924.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2190245/+

  inktober'dan.
  3 ... 10610
 • sözlük yazarlarının çizimleri

  1923.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2189909/+
  7 -1 ... 10610
 • inktober

  2.
  Ufukta gözüken, onbir ayın sultanı çizim etkinliği.*
  yine amatör ruhu korumak için herhangi bir hazırlık yapmadım. bakalım kaçta kaç yapabileceğim bu yıl.
  ... 10610
 • yeni şeyler getiriyorum