• hayattaki en kötü anlar

  71.
  bir anın geçip gittiğinin fark edildiği an.
  bir daha asla o "şeyi" yapamayacak, o "yerde" bulunamayacak, o "ortamı" kuramayacaksın. fiziksel olarak bütün şartları sağlasan dahi aynısı olmayacak, olamayacak.
  bu farkındalık anları beni oldum olası darmaduman etmiştir.
  ... 10610
 • her daim güzel olan kadın

  21.
  (bkz: rachel mcadams)

  hodri meydan.
  ... 10610
 • ergenken senin üzerinden şaka yapan akraba

  2.
  aklınca yaşça küçük akrabalarla samimiyet kurmaya çalışan tiptir.

  çoğu zaman ortamı neşelendirmediği gibi ters teperek söz konusu ilişkiyi başlamadan sonlandırır ve gelecekte "mecbur" kalınan durumlar haricinde aranmaz/sorulmaz/cenazesine "belki" gidilir noktaya gelir.

  o değil de bu insanlar direkt "itici akraba" sıfatı ile mi doğuyor lan? çok acayip. sanki herkesin böyle bir akrabası var ve kontenjan dahilinde insanların hayatına ekleniyor gibiler.
  ... 10610
 • heartless

  21.
  kanye west'in 2008'de çıkardığı, auto-tune kullanımından nefret etmediğim tek şarkı.

  ilk saniyesinden itibaren içine alıyor ve bir hikaye anlatır gibi akıyor. nefis.
  ... 10610
 • iki kelimeyi bir araya getiremeyen yazar

  5.
  uludağ sözlük yazarlarının ciddi bir çoğunluğunu oluşturan yazar tipi.

  oran olarak her geçen gün artıyor olması yüksek ihtimal; zira her yeni yazar bu güruha adapte oluyor ve bir şeyler yazma hevesini kurutan yazarlar sözlüğü terk etmeye devam ediyor.
  2 ... 10610
 • çift pozlama

  1.
  iki farklı pozun aynı karede yakalanması ile edilen görüntülerin oluşturulduğu teknik.

  fotoğrafçılıkta ikiden fazla pozlama (çoklu pozlama) şeklinde gerçekleştirilebileceği gibi, günümüzde photoshop'ta tek poz üstünden maske kullanımı ile suni olarak da benzer bir efekt yaratılabilmektedir.

  3000'in üstünde yeşilçam filminin afiş tasarımını/illüstratörlüğünü/fotoğrafçılığını yapan erol ağakay'ın sergisinden basit ve kompleks birkaç örnek vermek gerekirse:

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2181465/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2181466/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2181467/+
  2 ... 10610
 • gıda zehirlenmesi

  64.
  üstteki yazardan özür dileyerek, (bkz: entry nick uyumu)*
  şaka bir yana sıkıntılı bir durumdur. acil şifalar dilenesidir.
  5 ... 10610
 • sözlük yazarlarının çektiği fotoğraflar

  8142.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2181460/+

  antalya otogarı, temmuz 2021.

  otobüsüm gece yarısında kalkacaktı ve civarda yapacak fazla şey olmadığı için otogarda birkaç saat vakit geçirmem gerekiyordu. bütün garı tavaf ettikten ve bir şeyler yiyip içtikten sonra sıkılıp bir banka oturdum. birden yanımda beliren bu arkadaş beni hiç umursamadan arkamdaki banka geçti ve bu pozisyonu aldı. kalkıp yanına gittim, sevmeye çalıştım, pek oralı olmadı. yanındaki banka oturdum ve onu izledim yarım saat kadar falan.

  insanlar hızlı adımlarla gelip geçerken, restoranların başında bekleyen esnaf ağzına bir şeyler tıkayacağı çaresiz ve aç insanlar bulma umuduyla her geçene hızlıca menü ('börek var, gözleme var, lahmacun var abla') okumaya çalışırken bu kedi bankta öylece oturdu. arada sırada başını çevirip tanıdık simalara, dükkan sahiplerine baktı, sonra da yavaş yavaş gözlerini kapattı.

  o dakikalarda, yolu düşen çoğu insanın aşina olduğu otogar bunaltısını hayvanların da hissedebildiğini fark ettim. belki oranın esnafı, güvenlik görevlisi gibi her gün o binada vakit geçirmek zorunda değildi ama tanıdık olduğu ve bir şekilde yuva bellediği yer burasıydı onun da. bir otogar kedisi. dışarıda, çöplerin arasında gezip yiyecek bir şeyler arayan akranlarından daha iyi durumda olduğu bir gerçekti ama sanki o da içinde bulunduğu binanın "zamansızlığının" hüznünü yaşıyor gibiydi. sadece mecbur olduğu için orada bulunan insanlarla dolu, birkaç dakikalık kavuşmalar ve vedalar haricinde kimsenin kimsenin vaktine muhtaç olmadığı soğuk bir yerdi sonuçta.

  bir kedi için bile bunun fazla depresif bir hayat olduğunu düşündüm. son bir defa, bu sefer biraz da teselli kaygısıyla, sevmeye yeltendim. gözleri hafifçe aralandı ama bu sefer huysuzlanmadan sevdirdi kendini. "boşver, herkesin derdi kendine" der gibi salladı başını. haklıydı. üstelik otobüsümün saati de yaklaşmıştı.

  veda etmeye yeltenmeden bir fotoğrafını çekip ayağa kalktım ve yola koyuldum.
  2 -3 ... 10610
 • bir türlü başrol olamayan sinema oyuncuları

  3.
  aklıma gelen en belirgin örneği j.k. simmons olan oyuncular topluluğu. son derece başarılı oyunculuğuna (en iyi yardımcı erkek oyuncu oscar'ı dahi var) ve kaliteli bir kariyere sahip olmasına rağmen kendisini başrolde gördüğümü hiç hatırlamıyorum. kadrosunda olduğu her filmde/dizide kaliteyi yükselten birisi için bence bu trajik bir durum.
  2 ... 10610
 • donuz

  311.
  defalarca yazılmış olduğuna emin olsam da, "keşke bu eyleme maruz kalan 'yazarın' başlıklarını da göremesek" diye bir dilek dilediğim eylem, uygulama.

  başlığa tıklayınca boş gözüküyor, saçma salak entryler görmüyoruz çok güzel ama bir yazar donuzlandıysa büyük bir ihtimalle açacağı başlığın kendisi bile yeteri kadar sinir bozucudur diye bir varsayımda bulunmak yanlış olmaz. haliyle, sol frame'de "bu hangi malmış, donuzlayayım" diye girdiğim bütün aptalca başlıklarda boş entry görerek zaman harcamak durumunda kalıyorum.

  en büyük derdim bu şu an, evet.
  2 ... 10610
 • gelin alma adeti saçmalıkları

  4.
  detayları bilmiyorum. olay örgüsü nerede başlıyor, nerede bitiyor, tesadüfen orada bulunan aktörler var mı, bilmiyorum-

  ama

  eşek üstünde gelin gördüm ben. yanında davullu zurnalı bir ekip ve onları takip eden dört arabalık bir konvoy eşliğinde hem de. iki farklı yüzyılın iç içe geçtiği bu sahneyi aklımdan çıkaramıyorum. "bir yerlerde gelinleri eşekle alıyorlar herhalde" demiştim bunu gördüğüm yerde.

  afyon civarı olsa gerek, mola için durmuştum çünkü.

  her neyse. tam geleneği bilmesem de bu saçmalıklardan bir tanesi eşek barındırıyor. tarihe not düşülsün istedim.

  not: böyle bir geleneğin var olmaması, kız evinin tuhaf bir gösteriş merakı ile bu fantastik eyleme girişmiş olması da muhtemel tabii, göz ardı edilmemeli.
  ... 10610
 • fakesi ile mesajlaşan şizofren tip

  5.
  bir üst seviyesi kendi numarasını bir kişi olarak kaydedip whatsapp listesinden bularak mesaj yazan ve kendisi ile sohbet başlatan tiptir. yazar yazmaz mavi tik olan mesajlara, asla kaybolmayan "çevrimiçi" ibaresine bakmaktan hoşlanıyordur belki. bir arkadaşım yapıyor bunu. seviyor epey.

  "bana şizofren diyene kadar sen de yap oğlum. kaydetmek istediğim linkleri, dosyaları, fikirleri, notları falan yazıyorum güzel oluyor. günlük gibi bir şey, nihayetinde" diyor bana da.

  "git" diyorum oğlum, "ne işim olur."

  sonra hemen mavi tik beliriyor yazdıklarımın yanında.
  2 ... 10610
 • anneanne babaanne evinin en sevilen yeri

  2.
  anneannemlerin eski evinde, iki adet açılabilen koltuk, iç içe geçmiş birkaç sehba, 37 ekran bir televizyon ve dedemin ıvır zıvırlarıyla (gerçek anlamda ıvır zıvır. haplardan gazete küpürlerine, tornavidadan annemin çocukluğundan sakladığı çoraplarına kadar her şey) doldurduğu büyük bir dolap barındıran oturma odası.

  bir dizüstü bilgisayarı alıp da geceleri film/dizi izleyebildiğimiz senelere kadar saatlerce abimle koltuklara serilip sohbet ettiğimiz, rüzgardan havalanan perdenin ayaklarımı okşadığı nice yaz gecesine şahitlik etmiş o odayı çok özlüyorum.

  belki odanın kendisini değil de abimle bir odada, eforsuzca çocuk olabildiğim günleri özlüyorum. bilmiyorum.
  4 ... 10610
 • roxanne

  41.
  community'i izlemeden önce de bilsem bile dizinin meşhur remedial chaos theory bölümü ile iyice kafama kazınmış güzel şarkı.
  ... 10610
 • ielts

  95.
  2017'de hayatımda herhangi bir makale yazmışlığım yokken girip 6.5 aldığım writing kısmından, 4 yıl boyunca ahmet mithat efendi gibi durmadan ingilizce makaleler, projeler yazdıktan sonra 7 aldığım ve inanılmaz bir ilerleme gösterdiğim sınav.*
  şöyle bir gelişim grafiği de koyayım:
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2180713/+

  writing kısmında 8 ve üstü puanları sanırım yalnızca shakespeare ağabeyin yirminci nesil torunlarına falan layık görüyorlar. sağlık olsun.

  şaka bir yana sınav harici pratiğin işe yaramadığı tek bölüm yazma kısmı, o belli oldu.

  binaenaleyh girmeyi düşünenlere uyarı: 20 yıldır ingilizce konuşulan bir çevrede yaşıyorsanız bile bu sınava özel task 1&2 çalışması yapmanız çok önemli. benim çok çalışma imkanım olmadı ama ne olur ne olmaz diye araştırdığım sürede güzel kaynaklar buldum, dileyene elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
  1 ... 10610
 • sözlük yazarlarının çizimleri

  1914.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2176821/+

  çizim: artline 0.1 çizim kalemi

  renklendirme: photoshop
  9 ... 10610
 • gecenin şarkısı

  35417.
  regina spektor'ın nefis no surprises yorumu:

  https://www.youtube.com/watch?v=e2EVKysrmxI
  -1 ... 10610
 • sana bi kere soksam sonra ölsem

  1.
  bal arılarının sinir oldukları insanlara söylediği söz.

  müstehcen anlamlar çıkarmaya gerek yok.
  ... 10610
 • yabancılarla daha iyi anlaşmak

  2.
  "benzer hayat tecrübesi eksikliğinden" kaynaklı bir ön yargı/hata içerebilecek genelleme.

  bir türkle ve bir yabancı ile olan sohbetinizi doğru olarak karşılaştırabilmek için ikisi ile benzer sürede benzer şeyler yaşamış olmak gerekir.

  türkiye'de kelimenin *gerçek* anlamıyla hayatta kalma mücadelesi verirken sohbet ettiğiniz birisi ile yurtdışında erasmus'un keyifli atmosferinde veya turistik bir gezide konuştuğunuz biri arasında doğal olarak tat farkı olacaktır.

  bu mukayeseye gidip o ülkeye yerleşip şöyle bir on sene yaşadıktan sonra oranın vatandaşıyla edilen sohbeti eklemek daha doğru bir sonuç verecektir diye düşünüyorum.

  bütün bunların ötesinde; 83 milyon t.c. vatandaşı ile yabancı kalıbındaki "dünya nüfusu - 83 milyon" insanı iki farklı küme halinde karşılaştırmak ne kadar doğru, o da tartışılır.
  ... 10610
 • walter white

  207.
  bryan cranston'ın muhteşem oyunculuğu sayesinde hayatımda izlediğim bütün dizi & film karakterleri arasındaki favorilerimden biri olsa da kendisi textbook psikopattır* ve aile kurup çoluk çocuğa karışmış olması talihsiz bir olaydır. hırs ve ihtirasları uğruna onlarca insanın hayatını karartmış, kiminin hayatını doğrudan sonlandırmıştır.

  severim ama nefret edene de şaşırmam.
  2 ... 10610
 • yeni şeyler getiriyorum