• popo denince akla ilk gelenler

  68.
  ahmet'tir benim için.
  peki kim lan bu ahmet?
  kaç yıl önce hatırlayamıyorum,hesaplamaya dahi üşendim. anaokuluna gittiğim dönemlerde vuku buldu bu hadise. annemin de öğretmen kadrosunda bulunduğu anaokulunun düzenlediği bir pikniğe gitmiştik okulca. (çayır çimenlik bir alana gidip yemek yiyip koşma konseptli.saç kurutma makinesiyle mangal yelleyen 5 yaşında bebeler canlanmasın gözünüzde)

  ahmet de anaokulundaki sınıfımdan arkadaşım. yedik içtik,atladık,düştük kalktık gitme vakti geldi. ahmet'in ailesi ile de tanışıyor bizimkiler,eskiden bir ahbaplıkları var. arabaya binerken birden anneme ahmet'in de bizimle gelmesini o akşam bizde kalmasını söyledim. büyükler konuştu, ahmet zaten dünden razı, kabul edildi sonuçta ertesi gün aynı yere gideceğiz.

  dediğim gibi 5 yaşındayız,evde kalınca yapacak etkinlik fazla yok.eve dönüş yolunda boş boş oyuncak çarpıştıracağımızı düşünürken annemin "hadi çocuklar banyoya" demesiyle irkildim.

  annemin beni yıkaması normal bir hadise,sıkıntı yok. ama annemin ahmet'i yıkaması? ulan yaşıma göre enteresan bir travma,düşünsene arkadaşın birazdan önünde çırılçıplak, annen tarafından yıkanacak. olayın garipliğini fark edemeden yıkadı beni annem. sonra kuruladı. ardından ahmeti çağırdı,garibim o da şaşkın şaşkın yürüdü banyoya,girdi içeri. ama kapı kapalı değil. e tabi o anlık merak,arkadaşını o halde görmenin yaratacağı şaşkınlığın cazibesiyle kapı aralığından olayı kesiyorum. ahmeti oturtmuş annem bir tabureye,yıkıyor. sonra kaldırdı ayağa,vücudunu ovalarken bir an ahmet arkasını döndü ve o tanımını bildiğim ama canlı örneğini henüz görme imkanı bulamadığım popo bir anda karşımda beliriverdi. niyeyse özellikle o küçük saniye hafızama kazınmış.

  popo. komik bir kelime. ama ne zaman bir ortamda telaffuz edilse aklıma ahmet ve tabi ki onun poposu gelir. neyse ki daha sonra argo imdadıma yetişti de vücudun söz konusu bölgesine popo demeden de isim verebildim.

  en nihayetinde popo,ahmet'tir benim için.
  1 ... 10610
 • iyi geceler tavan

  9.
  tavanın "bi yat zıbar artık yeter lan" diye cevap vermesi halinde korkudan komaya sokabilecek bir diyaloğa giriş cümlesi.
  2 ... 10610
 • cahil bir arkadaş ortamına sahip olmak

  24.
  saçma sapan bir gereksizliktir. kimse kimseyi zorla bir arkadaş ortamına sokamaz. cahil olduğunu düşündüğün insanlarla niye aynı arkadaşlık ortamında olasın ki? velev ki oldun, onların cehaletini alenen dile getirdiğin sürece onlar cidden arkadaşın olmuş mudur ki?
  1 ... 10610
 • sözlük yazarlarının itirafları

  111891.
  bazen kendimden tırsıyorum sözlük.

  cansız nesnelere veya bir olayın hatırlatıcısı olan şeylere çok tuhaf davranışlar sergileyebiliyorum.

  dünya kupasında bu yaz, almanya-fransa çeyrek final maçını izlerken koltukta oturup tatlı yiyordum,bir iki damla kakao koltuğa dökülmüştü.biraz silmiştim ama çok hafif bir izi kalmıştı,annem görmesin diye üstüne yastık koyup devam etmiştim hayatıma.

  aklımdan çıkmış bu detay. az önce kahvaltıdan kalkıp televizyona bakmak için o koltuğa uzanınca bir baktım ki hala duruyor o hafif leke. ona doğru eğilip yavaşça "almanya aldı kanka kupayı" diye fısıldadım. sanki o küçük kakao lekesi o gün izlediğim maçtan sonra sonucu merak etmiş gibi yaptım bunu. var mı durumun ciddiyetini izah edebilecek bir babayiğit burada? ne yaptığımın farkına varınca tırstım çünkü.
  4 ... 10610
 • fenerbahçe

  12074.
  mağlup olabilen spor kulübü. krizler yaşayabilen spor kulübü. ancak ne olursa olsun sonunda taraftarının kenetlendiği, her zorluğu beraber aştığı spor kulübüdür aynı zamanda.

  ayrıca, toplu takım fotoğrafını görkemli efektlerle resmi facebook,twitter,instagram sayfasından paylaşıp "biz bir takımız!" yazarak kenetlendiğini sanan, birlik ve beraberlik gücünün sürekliliği pamuk ipliğine bağlı, zavallı kulüplerin aksine, gerçek dayanışmasını yıllardır sürdüren,sürdürmeye de devam edecek olan kulüptür.
  6 -1 ... 10610
 • 3 dil bilen erkek

  18.
  amaçsızca,sadece sevdiği için oturup öğrenmedi ise şüphesiz ki 3'ünü de aynı oranda kullanmayan erkektir. mutlaka bir dili bir alanda ağırlıklı olarak kullanma amacıyla öğrenmiştir. 3 dili de günlük hayatında mırıldanacak seviyeye getirdiyse helal olsundur.
  1 -1 ... 10610
 • ben bu yazıyı sana yazdım

  23518.
  benim kim olduğumu bilerek burayı okuyorsa tabi ki buraya yazmayıp,doğrudan kendisine söyleyeceğim şeylerdir. ha illa buraya bir şey yazmak gerekiyorsa "cnm whtspp'a glsne bisi anltcm" olabilir.
  1 -1 ... 10610
 • yorgana ilk girilen an

  4.
  yorganın altına girilen ilk andır. yorganın kendisine henüz girmediğim için tecrübelerimi aktaramam. fakat altına girildiğinde çok güzel,sıcacık bir güven hissi yarattığı ; uyku öncesi beliren envai çeşit boyutlar arası yaratıktan koruduğunu düşündürmesi doğrudur.
  6 -1 ... 10610
 • hasmet ibriktaroglu

  1941.
  güzel insandır. daha doğrusu güzel bir yazardır,düşüncelidir ama dış güzelliği bilemem tabi allah vergisi sonuçta *
  2 -1 ... 10610
 • hal hatır soran kız

  5.
  olmayan kızdır.

  (bkz: hayalet sevgilim)
  8 ... 10610
 • sözlük yazarlarının en sevmediği huyları

  422.
  kolay yalan söyleyebilmek. yerine göre utanamamak.
  3 ... 10610
 • can t take my eyes off of you

  93.
  şarkısını dinlemeden yorum yapmayacağım lakin romantik bir cümle niyetiyle konuşmaya başlayan yeni ingilizce öğrenmiş bir türk gencinin cümlenin sonuna doğru efkarlanması ve cümleyi "offf you off" gibi bağlamasına benzettiğim tümce.
  1 ... 10610
 • 28 eylül 2014 akhisar bld spor fenerbahçe maçı

  32.
  gekas'ın ardımızı dövdüğü maç. diyecek söz yok.
  2 ... 10610
 • birgün norveç ya da danimarka da yaşamak istiyorum

  5.
  Göksel-gripin-yalın kısmına kadar katıldığım,en büyük dileklerimden biri.
  1 ... 10610
 • sultanahmet dolmabahçe arası 185tl yazan taksi

  15.
  şerefsiz,sözde çakalın taksisidir.

  -okey okey bat trafik?

  ebenin trafiği yavşağa bak ya.
  1 ... 10610
 • sözlük yazarlarının favori eminem şarkıları

  33.
  when i'm gone
  beautiful
  mockingbird
  ... 10610
 • üstteki yazara akrostiş şiir yazmak

  49.
  entry girerek altımdaki arkadaşın kalbini kırmak istemediğim,ama dayanamadığım etkinlik. lütfen atlayın beni.
  ... 10610
 • gökhan gönül

  1250.
  bu geceki atlayışı kendisine yakışmasa da yine de karakterine laf edilmesini doğru bulmadığım, türkiye'nin en iyi sağ beki.

  adamın ne kadar acemi olduğu belli bu tarz atlayışlarda, yapmaya niyetlendiği şey kesinlikle doğru değil ama bunu "malum kişi" gibi alışkanlık haline getirmediği aşikar.

  her şey bir kenara bu adamın bu hareketi yapmış olmasının yarattığı şaşkınlık bile, gökhan gönül'ün insanların zihninde nasıl bir intiba bıraktığını açıklamaya yeter bence. aynı hareketi "malum kişi" yaptığında şaşıran kaldı mı mesela?
  -1 ... 10610
 • felipe melo de carvalho

  1662.
  galatasaray orta sahasının tek formda oyuncusu değil. galatasaray orta sahasının tek oyuncusu an itibariyle.
  2 -1 ... 10610
 • leverage

  91.
  karakterlerin uyumu, ekip ruhunu yansıtışı ve tabi ki kurgu anlamında inanılmaz başarılı olduğum ve bittiğine üzüldüğüm dizi. geriden gelerek yavaş yavaş izlemeye çalışıyorum ama malesef bir kaç güne bitirecek gibiyim.
  ... 10610
 • yeni şeyler getiriyorum